top of page

Розвиток у дитини базових лідерських якостей

Часто можна почути, що лідерами народжуються, а не стають. Думаєте, це правда? Скільки відомих лідерів у дитинстві були тихими, замкнутими й досить сором'язливими? Хіба це природні лідерські якості? Звісно, ні! Ці люди розвинули відповідні якості в більш пізньому віці.

              Хочете, щоб ваша дитина була лідером? Пропонуємо список необхідних якостей і способи їх розвитку в дитини.

  • Якість № 1. Чесність і стійкі моральні позиції. Батьки вчать своїх дітей переважно на своєму прикладі, і тому найкраще діти можуть навчитися чесності й моральності вдома, у своїй родині. Порозмовляйте з дитиною про значення чесності в житті кожної людини та про те, яким чином моральні принципи допомагають не зрадити себе й не втратити світло у своїй душі навіть у найскладніших ситуаціях. Одним з інструментів, корисних для розвитку даних якостей, є читання або переказ історій. Знайдіть відповідні книги, які своїм сюжетом наочно проілюструють дитині цінність чесності й моральності в дії.

  • Якість № 2. Мужність. Намагайтеся завжди заохочувати цю якість. Коли ваша дитина проявляє мужність, відзначте її й похваліть. Хваліть мужність усюди, де ви бачите її прояви, щоб дитина знала, що до неї важливо і треба прагнути. Переказ історій також буде дуже ефективним, як і художні твори, що здатні описати мужній вчинок так, щоб він залишив незабутній слід у пам'яті дитини.

  • Якість № 3. Незалежне творче мислення. Для розвитку даної якості дуже корисно ставити запитання. Коли ви розмовляєте з дитиною про будь-який предмет, завжди ставте відкриті запитання, які будуть сприяти творчому мисленню. Використовуйте принцип «руху на один крок уперед». Після того як ви отримали всі очевидні відповіді, поставте ще одне запитання, щоб дитина могла згенерувати більш глибоку, більш творчу ідею. Такі запитання, як «Чому?», «Що сталось би, якщо...?», «Як ти думаєш, як це було?» заохочують дитину мислити творчо й різнобічно. Міркуйте разом з дитиною, разом аналізуйте й робіть різні висновки, не обмежуючи її й не нав'язуючи їй свою точку зору, інакше кажучи, заохочуючи її незалежне мислення.

  • Якість № 4. Упевненість. Упевненість – це одна з найважливіших якостей, необхідних для успіху в цілому. Для того щоб розвинути впевненість у своєї дитини, уникайте критики, щиро й часто хваліть її зусилля, постарайтесь набути звичку щодня казати про її сильні сторони й досягнення. Постарайтеся щодня акцентувати увагу, щонайменше, на одній її позитивній якості. Якщо це стане звичкою, із плином часу ви станете свідками чудес упевненості, які буде демонструвати ваша дитина. Такі підбадьорливі розмови займуть всього кілька хвилин на день. Найкраще проводити їх перед сном. Надихайте дитину частим повторенням фраз «Ти можеш!», «Я в тебе вірю!».

  • Якість № 5. Відповідальність. Коли щось іде не так, нам іноді здається, що буде краще, якщо ми звинуватимо якісь обставини або некомпетентність іншої людини. Лідер у такому випадку бере відповідальність на себе. Розкажіть дитині про те, що вона сама господар свого життя. Її успіх – це її відповідальність. Ми не є жертвами оточення, у нас є важелі управління нашим життям і певний контроль над ним, оскільки в нас завжди є вибір. Навіть тоді, коли, здавалось би, вибору немає, у нас все одно є вибір, як відреагувати на ситуацію, що склалася. Навчіть свою дитину виходити з того, що вона спроможна нести відповідальність за свої слова та вчинки. Коли у випадку невдачі ваша дитина звинувачує когось або щось чи придумує відмовки, у вас є можливість заохотити її взяти на себе відповідальність і висловити впевненість в її силах.

          Ваша дитина повинна знати, що невдачі й помилки – це нормально. Помилки – це можливість навчитись. Ви можете допомогти своїй дитині зробити висновки, не принижуючи її, а просто запитуючи: «Що ти зрозумів з цього?», «Як ти думаєш, чому все пішло не так?», «Як ти думаєш, чому це сталось?», «Як би ти міг уникнути цього?» і «Як ти думаєш, що відбудеться, якщо...?».

          Вашій дитині важливо зрозуміти, що в неї немає контролю над іншими людьми, і ніхто не вимагає від неї цього, її завдання полягає в тому, щоб досягти повного контролю над своїми власними реакціями. Це дасть дитині почуття впевненості й сили, не дозволить відчувати себе жертвою.

          Пам'ятайте про те, що розмови, які ви проводите з дитиною, мають глибокий вплив на її майбутнє. Не поспішайте, знайдіть можливість щодня спілкуватися з дитиною, щоби брати участь у тому, що відбувається в її житті, й підтримувати, заохочувати й надихати її. Таким чином, ви будете діяти як лідер і зможете прищепити вашій дитині лідерські якості.

a49064546581fdb5ec97f.png
изображение_viber_2020-03-29_16-53-03.jp

Десять звичок, притаманних хорошим батькам

Бути батьками – означає відчувати велику радість. Коли ви вперше тримаєте свою дитину, майбутнє здається безхмарним і прекрасним. Із плином часу батьки дізнаються про те, що їхній прекрасний світ потребує докладання зусиль і старанності. Вони готуються робити те, чого не робили ніколи раніше. У міру того як дитина росте, батьківських обов'язків стає все більше й більше.

          Спочатку батьки соромляться своєї недосвідченості й часто шукають допомоги у своїх батьків або друзів з великим досвідом. Згодом, а також із власним досвідом і терпінням їм стають відомі таємниці того, як стати хорошими батьками, не ставлячи хрест на своєму власному житті. Пропонуємо батькам ознайомитися з десятьма основними звичками, які допоможуть їм стати хорошими татами й мамами та виділяти багато часу для того, щоб радіти разом з дітьми.

  • Смійтеся разом з дітьми. Сміх дуже важливий для дітей – як для їхнього фізичного, так і для психічного здоров'я. Коли ви бачите, що дитина радіє та сміється, постарайтесь розділити з нею хвилини радості. Якщо ви приєднаєтесь до неї, це допоможе їй відчути себе в безпеці. Робіть так мінімум двічі або тричі на день. Це буде добре для вас обох!

  • Не ставтесь до дітей, як до дорослих. Діти є діти, тому не чекайте, що вони будуть вести себе як дорослі, не ставтесь до них як до дорослих людей. Їм потрібен час, щоби пізнати та зрозуміти навколишній світ. Будьте терплячими, і ваше терпіння повернеться сторицею.

  • Установіть прості правила. Чи то їжа, час для ігор чи що-небудь ще, завжди встановлюйте прості правила для дітей та, звісно, намагайтеся, щоб вони їх дотримувались. Наприклад: «Прийшов час чистити зуби» або «Пограв - збирай усі свої іграшки». Чим простіше правила, тим більше вони впливають на поведінку дітей.

  • Менше кажіть і більше дійте. Іноді треба припинити розмовляти й почати діяти. Особливо, коли дитина робить щось, чого не повинна робити, або чинить опір вашому проханню чи рішенням. Замість того щоб умовляти її, ви можете дати їй урок своїми діями. Іноді невелике покарання може дати позитивні результати.

  • Заохочуйте більше, ніж карайте. Не ігноруйте позитивну поведінку вашої дитини. Завжди пам'ятайте, що заохочення дає довгострокові результати. Тому якщо ви покараєте дитину за погану поведінку один раз, то повинні тричі винагородити її за хорошу. Часті заохочення будуть прищеплювати дитині віру в себе й відчуття того, що вона здатна добре справлятися з тим, що від неї вимагається.

  • Будьте прикладом для наслідування. Діти не завжди дотримуються ваших слів. Але коли вони спостерігають за вашими діями, то схильні повторювати їх. Якщо ви будете гідним прикладом для ваших дітей, ваші дії будуть більш промовистими, ніж ваші висловлювання.

  • Менше відволікайте дітей. Діти не люблять, коли їх відволікають під час їхніх улюблених занять. Якщо ви будете їх відволікати, вони можуть чинити опір і проявляти зухвалість. Краще спостерігати за ними на відстані, даючи їм свободу в грі та творчості.

  • Не годуйте дітей через силу. Діти їдять тільки тоді, коли вони голодні. Якщо ви будете примушувати їх, вони будуть чинити опір або викидати їжу. Просто довіряйте їм у цьому й не мучте себе та дитину своїми настановами про їжу. Як тільки діти зголодніють, вони обов'язково попросять їх погодувати.

  • Не контролюйте дітей надмірно. Діти люблять бути вільними. Це невід'ємна частина їхньої природи. Прості та зрозумілі правила – це добре, але в той же час не рекомендується контролювати абсолютно все, що роблять діти. Дайте їм свободу робити те, що вони хочуть, щоб вони оволоділи не менш важливою (ніж дисципліна) навичкою самостійно навчатися.

  • Читайте дітям перед сном. Діти люблять засинати, слухаючи свої улюблені історії перед сном. Це не тільки зміцнює зв'язок між батьками й дітьми, а й допомагає їм гармонізувати їх емоційний стан і заснути з позитивним настроєм. Коли діти підростуть, постарайтеся зберегти цю звичку й читати разом з ними. Це допоможе їм розвинути уяву, мислення, інтелект.

          Бути батьками – означає реалізувати свій потенціал і пізнати свої слабкі сторони. Тільки з часом батьки зможуть пожинати те, що посіяли у своїх дітях. Звісно, добрі плоди не дозрівають за одну ніч. Так що просто робіть те, що вам під силу, і насолоджуйтеся цією довгою та прекрасною подорожжю

Чого батьки не повинні казати своїм дітям

Бути батьками – означає відчувати велику радість. Коли ви вперше тримаєте свою дитину, майбутнє здається безхмарним і прекрасним. Із плином часу батьки дізнаються про те, що їхній прекрасний світ потребує докладання зусиль і старанності. Вони готуються робити те, чого не робили ніколи раніше. У міру того як дитина росте, батьківських обов'язків стає все більше й більше.

          Спочатку батьки соромляться своєї недосвідченості й часто шукають допомоги у своїх батьків або друзів з великим досвідом. Згодом, а також із власним досвідом і терпінням їм стають відомі таємниці того, як стати хорошими батьками, не ставлячи хрест на своєму власному житті. Пропонуємо батькам ознайомитися з десятьма основними звичками, які допоможуть їм стати хорошими татами й мамами та виділяти багато часу для того, щоб радіти разом з дітьми.

  • Смійтеся разом з дітьми. Сміх дуже важливий для дітей – як для їхнього фізичного, так і для психічного здоров'я. Коли ви бачите, що дитина радіє та сміється, постарайтесь розділити з нею хвилини радості. Якщо ви приєднаєтесь до неї, це допоможе їй відчути себе в безпеці. Робіть так мінімум двічі або тричі на день. Це буде добре для вас обох!

  • Не ставтесь до дітей, як до дорослих. Діти є діти, тому не чекайте, що вони будуть вести себе як дорослі, не ставтесь до них як до дорослих людей. Їм потрібен час, щоби пізнати та зрозуміти навколишній світ. Будьте терплячими, і ваше терпіння повернеться сторицею.

  • Установіть прості правила. Чи то їжа, час для ігор чи що-небудь ще, завжди встановлюйте прості правила для дітей та, звісно, намагайтеся, щоб вони їх дотримувались. Наприклад: «Прийшов час чистити зуби» або «Пограв - збирай усі свої іграшки». Чим простіше правила, тим більше вони впливають на поведінку дітей.

  • Менше кажіть і більше дійте. Іноді треба припинити розмовляти й почати діяти. Особливо, коли дитина робить щось, чого не повинна робити, або чинить опір вашому проханню чи рішенням. Замість того щоб умовляти її, ви можете дати їй урок своїми діями. Іноді невелике покарання може дати позитивні результати.

  • Заохочуйте більше, ніж карайте. Не ігноруйте позитивну поведінку вашої дитини. Завжди пам'ятайте, що заохочення дає довгострокові результати. Тому якщо ви покараєте дитину за погану поведінку один раз, то повинні тричі винагородити її за хорошу. Часті заохочення будуть прищеплювати дитині віру в себе й відчуття того, що вона здатна добре справлятися з тим, що від неї вимагається.

  • Будьте прикладом для наслідування. Діти не завжди дотримуються ваших слів. Але коли вони спостерігають за вашими діями, то схильні повторювати їх. Якщо ви будете гідним прикладом для ваших дітей, ваші дії будуть більш промовистими, ніж ваші висловлювання.

  • Менше відволікайте дітей. Діти не люблять, коли їх відволікають під час їхніх улюблених занять. Якщо ви будете їх відволікати, вони можуть чинити опір і проявляти зухвалість. Краще спостерігати за ними на відстані, даючи їм свободу в грі та творчості.

  • Не годуйте дітей через силу. Діти їдять тільки тоді, коли вони голодні. Якщо ви будете примушувати їх, вони будуть чинити опір або викидати їжу. Просто довіряйте їм у цьому й не мучте себе та дитину своїми настановами про їжу. Як тільки діти зголодніють, вони обов'язково попросять їх погодувати.

  • Не контролюйте дітей надмірно. Діти люблять бути вільними. Це невід'ємна частина їхньої природи. Прості та зрозумілі правила – це добре, але в той же час не рекомендується контролювати абсолютно все, що роблять діти. Дайте їм свободу робити те, що вони хочуть, щоб вони оволоділи не менш важливою (ніж дисципліна) навичкою самостійно навчатися.

  • Читайте дітям перед сном. Діти люблять засинати, слухаючи свої улюблені історії перед сном. Це не тільки зміцнює зв'язок між батьками й дітьми, а й допомагає їм гармонізувати їх емоційний стан і заснути з позитивним настроєм. Коли діти підростуть, постарайтеся зберегти цю звичку й читати разом з ними. Це допоможе їм розвинути уяву, мислення, інтелект.

          Бути батьками – означає реалізувати свій потенціал і пізнати свої слабкі сторони. Тільки з часом батьки зможуть пожинати те, що посіяли у своїх дітях. Звісно, добрі плоди не дозрівають за одну ніч. Так що просто робіть те, що вам під силу, і насолоджуйтеся цією довгою та прекрасною подорожжю.

изображение_viber_2020-03-29_16-53-08.jp
семья.jpg
toksichnye-roditeli-848x445_4165163.jpg
78091a24268f92f6b356fffbed767638.jpg

Як розкрити здібності вашої дитини

Привілей і прямий обов'язок батьків – піклуватися про освіту дитини. Почніть це робити, використовуючи наведені нижче поради.

  • 1. Почніть якомога раніше: просто зараз, незалежно від віку вашої дитини, не відкладаючи. Якщо ваша дитина новонароджена – це прекрасний час, щоб розпочати, якщо ваша дитина підліток, почати теж зовсім не пізно.

  • 2. Навчання повинно бути веселим. Дитина повинна ставитись до навчання як до веселого проведення часу. Як ви думаєте, що дитина робить, коли вона грається зі своїми іграшками? Вона ретельно вивчає й досліджує навколишній світ. Спостерігаючи за тим, як дитина грається, ви обов'язково помітите, що коли вона дізнається про все, що можна дізнатися завдяки своїй іграшці, вона відкидає її в бік й шукає нову! Зробіть навчання легким і радісним. Це необхідно для того, щоби процес пізнання був настільки цікавим і приємним, щоб не припинявся протягом усього життя.

  • 3. Ви є головним учителем вашої дитини. Незалежно від того, скільки вчителів у неї у школі й поза школою, ви її перший і найголовніший учитель. Скористайтеся цим і переконайтеся, що передаєте своїм дітям усі найцінніші уроки, яких навчило вас життя.

  • 4. Ми всі недооцінюємо здатність дітей навчатись. Коли діти ще не можуть розмовляти, ми не знаємо, як вони вчаться й наскільки швидко вони це роблять. Ми не знаємо, що вони можуть зрозуміти. Але ж вони вчаться й це дуже цінний час, протягом якого вони вивчають свою рідну мову. І вже в цей час ми можемо почати їх учити читати!

  • 5. Якщо ваша дитина буде зайнята багатьма різними видами діяльності та предметами, вона зможе зрозуміти, в якому з них вона найбільш зацікавлена. Тоді ви зможете зробити її інтерес пріоритетом, а інші види діяльності допоміжними. Дайте вашій дитині свободу та простір, щоби пізнати себе.

  • 6. Діти ненавидять, коли їх тестують і перевіряють. Ніколи не піддавайте свою дитину таким процедурам, оскільки це може вбити радість і безтурботність її пізнання й навчання. Повірте, що яку б галузь знань ви не опановували разом з вашою дитиною, ваше навчання завжди успішне. Повірте, що ваша дитина вчиться. Ніколи не сумнівайтесь у цьому. Коли прийде час, дитина покаже вам, як багато вона дізналась.

  • 7. Діти вчаться набагато швидше, ніж ми, дорослі. Якщо ми хочемо зберегти зацікавленість нашої дитини у предметі, то повинні орієнтуватись у ньому зі швидкістю дитини, а отже, дуже швидко.

  • 8. Упевненість вашої дитини в собі та її почуття власної гідності надзвичайно важливі для успіху. Шукайте те, за що ви могли би похвалити її, уникайте критики. Щодня, коли дитина лягає спати, обговорюйте з нею події дня й перераховуйте всі її успіхи й досягнення за минулий день. Зробіть цю процедуру звичкою, і вона суттєво вплине на впевненість вашої дитини.

  • 9. З раннього дитинства вчіть дитину ставити цілі. На початку року ви можете встановити цілі на рік, на початку місяця – на місяць, а на початку тижня – на весь тиждень. Навчіть дитину складати план своїх майбутніх дій, а також переглядати та змінювати його, коли це необхідно. У кінці року проаналізуйте й відзначте досягнення дитини за минулий рік. Простежте за тим, щоб ваша дитина зрозуміла, наскільки вона успішна.

  • 10. Обов'язково переконайте дитину в тому, що припускатись помилок абсолютно нормально. Вдатися до спроб і зазнати невдачі – нормально. Невдачі й помилки – це відмінна можливість навчитися, сигнал про те, що можна спробувати те ж саме, але в інший спосіб. Дитина, яка це розуміє, не буде сумувати або здаватись. Дитина, яка засвоїть цей урок, буде зберігати здорову самооцінку та впевненість у собі, не дивлячись на невдачі.

          Чим більше ви будете залучатись до навчання вашої дитини, тим сильнішим буде зв'язок між вами. У міру того як ви будете спостерігати за розвитком і становленням своєї дитини, за її успіхами й досягненнями, ваші спільні зусилля стануть найціннішим капіталом її життя й ваших спільних спогадів.

image.jpg
изображение_viber_2020-03-29_16-53-05.jp

Способи розвитку креативності дитини

 Діти народжуються з уродженою здатністю до творчості, тому батькам не доведеться докладати багато зусиль, щоби стимулювати цю важливу дитячу рису. Дітей треба просто трохи підштовхнути до прояву їхніх творчих здібностей і створити для них сприятливі умови.

          Пропонуємо п'ятнадцять цікавих способів, як розкрити й розвинути творчість у дитини:

  • 1. Пофарбуйте одну стіну кімнати вашої дитини грифельною фарбою з ефектом класної дошки, на якій вона зможе малювати крейдою різних кольорів. І, звісно, делікатно нагадуйте дитині частіше використовувати своє нове просторе «полотно».

  • 2. Навчіть дитину вашого улюбленого рукоділля й попросіть її зробити якийсь маленький виріб. Наприклад, попросіть свою доньку зв'язати шарфик для ляльки. Щоби процес навчання був приємним, почніть з малого й використовуйте найзручніші інструменти.

  • 3. Розкажіть дитині про те, як цікаво вести арт-щоденник. Поясніть, що в ньому вона може відображати свої думки, емоції та ідеї як за допомогою слів, так і за допомогою своїх замальовок або самостійно зроблених фотографій. Арт-щоденник можна вести як на папері, так і онлайн, налаштувавши при цьому бажаний рівень приватності: тільки для себе, тільки для друзів або для всіх.

  • 4. Зробіть крок уперед на шляху до любові до читання. Заохочуйте дитину створювати ілюстрації або пластилінові моделі сцен з її улюблених книг.

  • 5. В якості подарунків до дня народження даруйте набори для творчості: кольорові олівці, крейду, альбом для малювання чи набір пластиліну, будівельний конструктор або головоломки.

  • 6. Дізнайтеся, чи немає поблизу арт-студії для дітей, яка працює у вихідні дні. Багато успішних творчих людей розповідають про те, що їхнє захоплення творчістю починалося саме з арт-гуртків та арт-студій.

  • 7. Дозволяйте вашій дитині деякий час відпочити від творчих занять. Іноді для успішності творчість потребує вакууму.

  • 8. Заохочуйте вашу дитину самостійно виготовляти для себе іграшки. Багато творчих людей ще дітьми, залишеними на літнє перебування в родичів, отримували величезний заряд творчої енергії, самостійно конструюючи для себе іграшки або винаходячи нові настільні ігри.

  • 9. Візьміть у бібліотеці дитячі книги про малюнок, живопис і рукоділля. Забезпечте дитину основними інструментами й матеріалами для творчості, а потім залиште її наодинці із самою собою, щоб вона могла експериментувати самостійно.

  • 10. Створіть сприятливе середовище для інновацій. Наступного разу, коли ваша дитина попросить вас щось купити для неї, розгляньте разом з нею наступне питання: «А що в тебе вже є з того, що можна використовувати замість цієї покупки?». Якщо мова йде про дитячу іграшку або якусь настільну гру, подумайте, чи не змогли б ви разом з нею сконструювати щось подібне чи самостійно намалювати картки для настільної гри та придумати для них текст і загадки.

  • 11. Дозвольте дитині самостійно спланувати свій день народження. Дозвольте їй прикрасити торт, повісити в кімнаті гірлянди, розсадити в потрібних місцях своїх улюблених ведмедиків і спланувати послідовність заходів.

  • 12. Відкрийте дитині світ онлайн-співпраці. Знайдіть відповідні сайти, на яких вона могла би публікувати свої малюнки, оповідання та вірші так, щоб установити зворотний зв'язок, беручи участь у конкурсах і отримуючи коментарі фахівців.

  • 13. Пропонуйте вашим дітям старшого віку більш складні творчі завдання. Попросіть їх намалювати щасливий день, побудувати розважальний парк з конструктора (конструктор повинен складатись не з малої кількості великих, а з великої кількості дрібних деталей – це дає набагато більший простір для творчості) або розробити спосіб корисного використання порожніх картонних коробок від побутової техніки та інших покупок.

  • 14. Спільне приготування їжі також дає можливість для інновацій. Дозвольте дитині самостійно готувати їжу й експериментувати. Не втручайтесь до того часу, доки її дії не становлять небезпеки. Нехай вона сама вибере інгредієнти для салату, приправи для супу, а також забавні способи того, яку форму можна надати тісту. Експериментуючи, здійснюючи спроби й дивлячись на результати, дитина оволодіває творчим процесом і вчиться брати на себе відповідальність за результати своєї творчості.

  • 15. Якщо ваша дитина не любить малювати олівцем і фарбами або не схильна до рукоділля, покажіть їй, як користуватися графічними програмами. Почніть з найпростіших, таких як Microsoft Paint, яка дуже проста в освоєнні й доступна навіть малюкам, які вже знайомі з комп'ютером. Можливо, ваша дитина стане фахівцем у питаннях комп'ютерної графіки, яка з кожним днем стає все більш затребуваною.

     Найголовніше: пам'ятайте, що творчість повинна приносити радість. Якщо ви відчуєте, що ось-ось готові розкритикувати або висловити незадоволення зусиллями вашої дитини, надайте їй (і собі теж) послугу – нічого не кажіть і станьте осторонь. Дозвольте їй радіти безумовно!

Користь чи шкода: чи можна шльопати дітей?

У наш час багато батьків зізнаються в тому, що шльопають своїх дітей. І, можливо, такий підхід результативний у короткостроковий період. Але чи буде цей метод приносити плоди в довгостроковій перспективі, і чи припустимий він взагалі?

          Більшість експертів засуджують тілесне покарання не тільки як неефективне, а і як небезпечне. Неефективним воно є тому, що вчить дитину боятися своїх батьків (а не поважати їх), а небезпечним – бо використання сили може завдати шкоди дитині й деформувати її розуміння того, як взаємодіяти з іншими людьми.

         Дитина може вважати нормальним когось ударити, для того щоб домогтися свого. Якщо ж батьки переходять межі допустимого й карають дітей з явною агресією, діти отримують антисоціальний урок і можуть проявляти агресивну поведінку в подальшому житті.

         Сучасні педагоги вважають, що шльопати дітей не можна ще й тому, що цей метод приносить лише миттєвий результат і не діє в довгостроковій перспективі.

   Хороші батьки використовують такі методи виховання, які допомагають дітям розвинути здорову самооцінку й важливі життєві навички, а також ставляться до них з гідністю й повагою.

          Іноді батьки заперечують: «Я повинна нашльопати свою дитину, щоб навчити її не бігати в заборонених місцях». Але якщо спитати в цих батьків, чи будуть вони готові до того, щоб дозволити дитині грати поруч із проїжджою частиною без нагляду після того, як нашльопають її в якості «навчання», їхня відповідь, як правило, буде «ні».

          Можна поставити ще одне запитання: скільки разів треба відшльопати дитину, щоби стати абсолютно спокійними в тому, що вона зможе безпечно гратись без нагляду поруч із пожвавленою вулицею. Більшість батьків не дозволять своїм дітям подібні ігри, доки ті не досягнуть віку від п'яти до восьми років, і при цьому зовсім не важливо, скільки ляпанців вони отримають або не отримають, щоб навчитися триматись подалі від небезпек вулиці.

          Цей приклад ілюструє той факт, що не покарання є ключем до безпеки дитини, а її зрілість і готовність до навчання та прийняття на себе певних зобов'язань.

      У міру дорослішання дітей, безумовно, батьки повинні навчати їх належного поводження, але при цьому більш ефективно й менш принизливо застосовувати методи, що не використовують покарання, щоб допомогти дітям розвинути почуття відповідальності.

       Одним з ефективних способів є демонстрація причинно-наслідкових зв'язків, яка в даному випадку могла б виглядати, як рішення переносити ігри дитини в дім або в її двір щоразу, коли вона біжить на вулицю.

      Дітей дійсно треба вчити, але не слід важливий час, необхідний для навчання, підміняти покаранням. Навчання передбачає, що батьки будуть розповідати дітям про небезпеку, пов'язану з дорожнім рухом, щоразу, коли вони разом перетинають вулицю.

          Попросіть вашого малюка оглянути вулицю, щоби побачити, чи не наближається автомобіль: подивитися спочатку наліво, а потім направо. Спитайте в нього, що може статись, якщо він спробує перетнути вулицю в той момент, коли до нього буде наближатися транспорт. Також просіть дитину, щоб кожного разу, коли вона, проаналізувавши ситуацію, вирішить, що перетинати вулицю безпечно, одразу ж казала вам про це.

         У результаті такого навчання дитина дізнається набагато більше, ніж від застосування покарання, але все ж, як і раніше, ще не буде готова до гри без нагляду, поки не подорослішає.

          Наведений приклад – лише мала частка тієї істини, чому шльопати дітей не має сенсу.

         Занадто багато хто вважає єдиною альтернативою покаранням уседозволеність і потурання. Безумовно, це теж не метод. Ми вже акцентували увагу батьків на тому, що найбільш ефективними методами виховання є ті, що залучають дітей до процесу навчання, допомагаючи їм зберегти гідність і самоповагу. Крім того, більшість батьків і самі вважають за краще не шльопати дітей, коли дізнаються про способи, які могли б ефективно вплинути на дитину без застосування покарання.

copy-space_23-2148445682.jpg
f7103c4375ca7a8de79595280dc5f45c.jpg
24354216.jpg
9ecd376e5371efaef9aad9bc9143aed8_XL.jpg

Відповідальність і діти: поради батькам

Сім аспектів впливу батька на дитину

Коли ваша дитина робить щось неправильно, ви можете помітити, що при цьому вона намагається перекласти свою провину на інших людей. Вона каже: «Я зробила так під впливом таких-то обставин» або «Це не мої відбитки тут на стіні». Маленькі діти повинні розуміти, що помилки є нормальною частиною життя, і їм нікого не потрібно в них звинувачувати.

          Прийняття на себе відповідальності за свої вчинки – це частина процесу становлення здорової дорослої людини. Тому батькам дуже важливо знати, як правильно навчити дітей бути відповідальними. Поради, описані в цій статті, допоможуть вашій дитині навчитись нести відповідальність за власні слова та вчинки.

Як навчити дітей бути відповідальними

          Батьки повинні розуміти, що навчання дитини бути відповідальною потребуватиме від них великої кількості часу й зусиль. Це не станеться відразу. Ви повинні будете підкріплювати почуття відповідальності, що зароджується, розмовляти про нього з дитиною протягом довгого періоду часу (у міру її дорослішання), використовувати свій життєвий досвід як приклад.

1. Чітко пояснюйте дитині позитивні й негативні наслідки

          Коли у вашому житті щось відбувається, використовуйте це як приклад. Підкріплюйте позитивні моменти, наприклад, «Ти отримав хорошу оцінку за контрольну роботу, тому що старанно готувався до неї» та пояснюйте негативні: «Ти весь змок, бо бігав по калюжах».

          Попросіть дитину подумати про різні ситуації та сказати вам, що може статись, якщо вона діятиме певним чином. Наприклад, що станеться, якщо вона забуде ввімкнути будильник, щоб не запізнитись у школу? Ви можете також використовувати себе як приклад. Запитайте в дитини: «Що станеться, якщо мама забуде поставити будильник, щоби вчасно піти на роботу?». Нехай малюк висловить свою думку. Так він навчиться міркувати про зв'язок причин і наслідків у тих чи інших ситуаціях.

2. Не відхиляйтесь, не відступайте від правил

          Це основа навчання дітей бути відповідальними. Іноді батькам простіше наполягти на своєму, але якщо ви не опишете наслідки зараз, пізніше вам буде набагато важче домогтись від дитини дотримання правил. До того ж ваша дитина не буде приймати вас серйозно тоді, коли наступного разу щось станеться. Покладайте на малюка відповідальність за його вчинки й будьте послідовними у своїх правилах.

3. Наочно демонструйте прогрес і досягнення дитини

          Діти люблять наочність. Прикріпіть на двері або холодильник діаграму, на якій відображаються успіхи й помилки дитини. Щоразу, коли дитина робить щось позитивне, нагороджуйте її певною кількістю балів, які потім відобразите на графіку. Якщо малюк робить щось неправильно та звинувачує в цьому когось чи щось, віднімайте бали із загальної кількості. Порадьте дитині збирати свої бали, щоб їх можна було обміняти на приз у кінці тижня. Утрата балів буде означати для неї необхідність краще старатися, щоб отримати бажану винагороду.

4. Допомагайте дитині зрозуміти, що вона вже доросла

      Підкріплюйте почуття відповідальності дитини, покладаючи на неї хатні обов'язки в міру дорослішання. Призначайте їй відповідну роботу, і якщо при цьому вона ставить запитання, чому повинна робити те або інше, відповідайте: «Ти вже доросла, і я сподіваюся, що ти станеш хорошою помічницею нам з татом (нам з мамою)».

5. Давайте дитині можливість для відповідальних учинків

          Дайте дитині список господарських робіт. Так вона зможе вибрати для себе обов'язки й подумає над тим, як їх правильно виконати. Це дозволить дитині відчути відповідальність і підвищить її самооцінку. Поясніть, як треба виконувати ту чи іншу роботу й те, яку роботу ви приготували для дитини, дайте їй час на виконання, розкажіть про наслідки за невиконання взагалі чи за несумлінне виконання своєї роботи. Потім дозвольте малюку взятися за роботу й після закінчення дайте свою делікатну оцінку виконаному.

6. Не поспішайте допомагати дитині

          Намагайтесь не «склеювати черепки», коли ваші діти переживають наслідки власного поганого рішення. Якщо дитина відмовляється їсти те, що ви приготували на вечерю, хоче чогось іншого, скажіть, що це все, що у вас є. Якщо вона не їсть, поставте тарілку в холодильник. Потім, коли о 10 годині вечора у своїй кімнаті дитина почне скаржитись вам на те, що голодна, скажіть, що вона може з'їсти свою вечерю, яку ви залишили в холодильнику. Після того як дитина кілька разів засне голодною, вона зрозуміє, що краще їсти те, що приготувала мама.

7. Дозволяйте дитині допомагати вам

          Як навчити дитину бути відповідальною? Поясніть їй, що вона може зробити дуже багато, щоб допомогти вам. Якщо виконання домашніх обов'язків вас виснажує, не показуйте свої емоції малюку. Краще посміхніться й попросіть його допомогти. Перетворюючи відповідальність на веселу командну роботу, ви допомагаєте дитині швидше освоїти її. Ви також учите її піклуватися про себе та брати на себе відповідальність за власне життя.

8. Будьте зразком для наслідування

       Кращий спосіб спонукати дітей приймати на себе відповідальність полягає в тому, щоб самим нести відповідальність і демонструвати це на власному прикладі. Покажіть їм, як ви складаєте свої речі, коли приходите додому, прибираєте за собою й визнаєте свої помилки.

9. Давайте дитині завдання, які відповідають її віку

            Давайте малюку відповідні його віку завдання, з якими він може впоратися. Шестирічна дитина може самостійно заправляти своє ліжко, обполіскувати посуд і навіть пилососити. Порозмовляйте з підлітком про те, що йому потрібно для школи, допоможіть йому розпланувати домашню роботу або попросіть вести календар з урахуванням свого розкладу.

10. Допоможіть дитині усвідомити таке поняття, як «пріоритет»

             Ваша дитина хоче грати весь день і ніч, але вона повинна розуміти, що відповідальність у житті на першому місці. Якщо малюк питає: «Чи можу я пограти з друзями?», ви повинні пояснити йому, що спочатку він повинен прибрати після себе. Коли ви це вимовляєте, будьте доброзичливими, але непохитними. Ви можете сказати малюку, що вам хочеться дивитись телевізор, але спочатку ви повинні вимити посуд. Так ви продемонструєте дитині, що вмієте розставляти пріоритети.

11. Намагайтеся не критикувати дитину

             Будьте терплячими, коли ваша дитина забуває робити щось правильно. Занадто багато нотацій і покарань усе одно не допоможуть. Коли щось не вдається, ставтесь до цього з гумором. Можна навіть додати нотку бешкетництва, щоби зробити процес навчання відповідальності кумедним. Якщо дитина щось забуває або втрачає, спитайте в неї у смішний манері: «Мають, усі наші шкарпетки зберігаються в банку, так?». Потім спитайте в малюка, куди він насправді повинен віднести свої шкарпетки, дозвольте йому відповісти, але підтримуйте при цьому невимушену атмосферу.

12. Заохочуйте позитивну манеру мови

           Перетворюйте все, що відбувається, на позитив. Замість того щоб казати дитині про те, що вона не отримає й чого не відбудеться, зробіть навпаки. Скажіть малюку, що коли він зробить щось правильно, то отримає щось цікаве. Якщо ваша дитина просить вас про щось, скажіть їй, що ви дасте те, що вона просить, коли вона виконає свою роботу по господарству.

           Застереження: уникайте використовувати цей метод в якості хабара. Наприклад, не кажіть малюку, що коли він виконає свою роботу, ви відведете його в кафе. Занадто велика винагорода згодом знецінюється.

13. Озбройте дитину інструментами, необхідними для відповідальності

           Полегшуйте дитині завдання нести відповідальність, надаючи їй інструменти, необхідні для самодисципліни. Якщо ви хочете, щоб малюк вчасно прокидався, забезпечте його справним будильником. Якщо ви хочете бачити порядок на його робочому столі, переконайтеся, що в дитини є речі для канцелярського приладдя та папки. Забезпечте його блокнотами, утримувачами та швидкозшивачами. Дайте дитині тижневик, щоб вона записувала туди дати виконання шкільних завдань і домашніх справ.

          Купіть необхідні матеріали й дозвольте дитині самій вирішити, як їх використовувати у своїх інтересах. Просто дайте їй інструменти, і нехай вона сама організує свою роботу. Можна також розглянути варіант купівлі наручного годинника. Скажіть дитині, коли вона повинна прийти додому та дайте годинник в якості інструменту, який допоможе їй не спізнюватись.

У наш час між матерями наявна свого роду конкуренція, яка, незважаючи на всі зусилля робити для своїх дітей усе можливе, не дозволяє багатьом мамам почувати себе досить упевнено та спокійно. Тому питання про те, які риси відрізняють хорошу маму, стає все більш і більш актуальним. Насправді, бути зразковою матір'ю нескладно, якщо ви приділяєте достатньо часу й уваги основам. Нижче наводяться деякі загальні характеристики досвідченої мами, які, треба сподіватися, допоможуть вам розвинути власні навички виховання.

1. Будьте готові надати підтримку та прийти на допомогу

          Допомагайте дитині йти до її мрії, надихайте її. У першу чергу важливо розуміти, що ваша дитина може думати зовсім не так, як ви, і треба дозволити їй приймати рішення самостійно. Адже ви й так приймаєте багато рішень за свою дитину, наприклад, про те, що вона буде їсти та в яку школу ходитиме, тому вашому сину чи доньці корисно знаходити власні способи для самовираження, такі як прослуховування улюбленої музики, визначення перспектив на майбутнє або вибір одягу.

2. Будьте терплячими

          Бувають ситуації, коли тягар материнства стає занадто важким, але важливо завжди намагатися зберігати терпіння. Залишаючись спокійним, пояснюючи свою позицію, розповідаючи дитині, чому ви забороняєте їй щось, тим самим ви виховуєте її більш ефективно, ніж у стані роздратування та гніву.

3. Цікавтесь інтересами ваших дітей

         Знаючи про інтереси дитини, ви зможете краще їй допомагати. Не бійтеся ставити запитання й надихати її, тільки робіть це без настирливості й тиску. Слідкуйте за тим, щоб дитина не сердилась і не дратувалася через вашу участь, і робіть крок назад, якщо ваше прагнення допомогти сприймається неправильно. Іноді краще дочекатися, щоб дитина сама прийшла до вас зі своєю проблемою, ніж намагатися примусити її розповісти вам, чому вона засмучена.

4. Установлюйте правила

          Якщо ви не встановите для дитини певні обмеження та правила в ранньому віці, це негативно вплине на її здатність визначати межі дозволеного в ситуаціях, коли вас не буде поруч. Важливо, щоб ви завжди знали, де знаходиться ваш малюк, з ким він і що робить, щоб упевнитися, що він дотримується установлених вами правил. Не намагайтесь керувати дитиною на мікрорівні, краще навчіть її самоконтролюсамодисципліни та здатності встановлювати правила для самої себе.

5. Будьте послідовними

            Якщо ви стежите за дотриманням правил несистематично, час від часу або постійно міняєте свої принципи, це призводить до плутанини. У такій ситуації в поганій поведінці дитини вам треба звинувачувати тільки себе. Намагайтеся, щоб ваші порядки були послідовними, установлюйте непохитні правила, які будуть зрозумілими, здійсненними та не підлягатимуть обговоренню. Коли дитина розуміє обґрунтованість вимог, то менше сперечається та з більшим завзяттям дотримується правил.

6. Поважайте дитину

         Кращий спосіб досягти поваги – це демонструвати її на власному прикладі. Поважайте дитину так, як ви поважаєте інших людей. Розмовляйте ввічливо й шануйте думку малюка, ставтесь до нього з добротою, слухайте дуже уважно все те, що він каже. Намагайтесь не перетворювати стосунки на постійну боротьбу. Наприклад, якщо ваша дитина прискіплива в їжі, не підходьте до столу налаштованою на сварку. Краще викиньте з дому всю шкідливу їжу та спробуйте переконати дитину їсти ті продукти, які їсте ви самі.

7. Не бійтеся просити вибачення

             Визнавати свої помилки нелегко, але, якщо замість того щоб вибачитись, ви починаєте сердитися, захищатися й виправдовуватись, то подаєте своїй дитині поганий приклад. Важливо, щоб вона засвоїла, що робити помилки – абсолютно нормально, але якщо вони трапляються, треба просити вибачення. Постарайтеся зберегти спокій і пояснити дитині, що ви зробили неправильно й чому, а потім попросіть вибачення за те, що сталося. Це відкриє вам доступ до наступної частини бесіди.

8. Не намагайтесь бути досконалою

             Прагнення до досконалості заважає долати неминучі перешкоди в житті. Намагатись повністю контролювати життя дитини теж неправильно. Замість того щоб надмірно перейматись досконалістю, важливо навчитися справлятися з мінливістю долі. Змиріться з тим, що іноді у вашому домі буває безлад і часом ви не встигаєте приготувати вечерю. Той факт, що вам іноді потрібен час, щоб зібрати сили та взяти ситуацію під контроль, не робить вас поганою матір'ю.

9. Слухайте своїх дітей

           Батьки вважають, що знають набагато більше своїх дітей, і тому слухають їх неуважно. Часто, коли діти звертаються до нас зі своїми проблемами, ми поспішаємо запропонувати їм рішення, у той час як іноді краще просто сісти й уважно вислухати їх. Так ви надаєте підтримку дитині й показуєте, що намагаєтеся зрозуміти її.

10. Культивуйте в дітях самостійність

         Постійно пропонуючи дитині допомогу, ви позбавляєте її можливості вчитись робити щось самостійно. Заохочувати дитину бути самостійною набагато корисніше, ніж замість неї вирішувати усі питання й проблеми. Постійно намагайтесь перевіряти, на що здатна дитина, не знімаючи з себе відповідальності за неї. Коли дитина успішно справляється з яким-небудь завданням, це дає їй відчуття звершення й задоволення, які сприяють подальшій самостійності.

11. Спрямовуйте, а не карайте

            Діти прагнуть радувати близьких, тому погано переносять постійні дисциплінарні стягнення та критику. Важливо встановлювати обмеження, проявляючи до дитини емпатію, з любов'ю демонструвати їй правильну поведінку на власному прикладі й перенаправляти її, а не карати. Це допоможе вам виростити дитину, яка буде внутрішньо мотивована поводитись добре, а не дитину, яка буде постійно випробовувати ваше терпіння.

12. Не розбещуйте дитину, не потурайте їй

              Неможливо зіпсувати дитину безмежною материнською любов'ю. Проблема виникає тоді, коли ви проявляєте любов, пропонуючи їй подарунки, а не свою увагу. Зосереджуючись на наданні дитині матеріальних благ, занижуючи власні очікування від неї та проявляючи надмірну м'якість, ви шкодите їй, а не проявляєте любов.

download.jpg
download.jpg
schastlivye-roditeli-schastlivyj-rebenok

Сім аспектів впливу батька на дитину

У наш час між матерями наявна свого роду конкуренція, яка, незважаючи на всі зусилля робити для своїх дітей усе можливе, не дозволяє багатьом мамам почувати себе досить упевнено та спокійно. Тому питання про те, які риси відрізняють хорошу маму, стає все більш і більш актуальним. Насправді, бути зразковою матір'ю нескладно, якщо ви приділяєте достатньо часу й уваги основам. Нижче наводяться деякі загальні характеристики досвідченої мами, які, треба сподіватися, допоможуть вам розвинути власні навички виховання.

1. Будьте готові надати підтримку та прийти на допомогу

          Допомагайте дитині йти до її мрії, надихайте її. У першу чергу важливо розуміти, що ваша дитина може думати зовсім не так, як ви, і треба дозволити їй приймати рішення самостійно. Адже ви й так приймаєте багато рішень за свою дитину, наприклад, про те, що вона буде їсти та в яку школу ходитиме, тому вашому сину чи доньці корисно знаходити власні способи для самовираження, такі як прослуховування улюбленої музики, визначення перспектив на майбутнє або вибір одягу.

2. Будьте терплячими

          Бувають ситуації, коли тягар материнства стає занадто важким, але важливо завжди намагатися зберігати терпіння. Залишаючись спокійним, пояснюючи свою позицію, розповідаючи дитині, чому ви забороняєте їй щось, тим самим ви виховуєте її більш ефективно, ніж у стані роздратування та гніву.

3. Цікавтесь інтересами ваших дітей

         Знаючи про інтереси дитини, ви зможете краще їй допомагати. Не бійтеся ставити запитання й надихати її, тільки робіть це без настирливості й тиску. Слідкуйте за тим, щоб дитина не сердилась і не дратувалася через вашу участь, і робіть крок назад, якщо ваше прагнення допомогти сприймається неправильно. Іноді краще дочекатися, щоб дитина сама прийшла до вас зі своєю проблемою, ніж намагатися примусити її розповісти вам, чому вона засмучена.

4. Установлюйте правила

          Якщо ви не встановите для дитини певні обмеження та правила в ранньому віці, це негативно вплине на її здатність визначати межі дозволеного в ситуаціях, коли вас не буде поруч. Важливо, щоб ви завжди знали, де знаходиться ваш малюк, з ким він і що робить, щоб упевнитися, що він дотримується установлених вами правил. Не намагайтесь керувати дитиною на мікрорівні, краще навчіть її самоконтролюсамодисципліни та здатності встановлювати правила для самої себе.

5. Будьте послідовними

            Якщо ви стежите за дотриманням правил несистематично, час від часу або постійно міняєте свої принципи, це призводить до плутанини. У такій ситуації в поганій поведінці дитини вам треба звинувачувати тільки себе. Намагайтеся, щоб ваші порядки були послідовними, установлюйте непохитні правила, які будуть зрозумілими, здійсненними та не підлягатимуть обговоренню. Коли дитина розуміє обґрунтованість вимог, то менше сперечається та з більшим завзяттям дотримується правил.

6. Поважайте дитину

         Кращий спосіб досягти поваги – це демонструвати її на власному прикладі. Поважайте дитину так, як ви поважаєте інших людей. Розмовляйте ввічливо й шануйте думку малюка, ставтесь до нього з добротою, слухайте дуже уважно все те, що він каже. Намагайтесь не перетворювати стосунки на постійну боротьбу. Наприклад, якщо ваша дитина прискіплива в їжі, не підходьте до столу налаштованою на сварку. Краще викиньте з дому всю шкідливу їжу та спробуйте переконати дитину їсти ті продукти, які їсте ви самі.

7. Не бійтеся просити вибачення

             Визнавати свої помилки нелегко, але, якщо замість того щоб вибачитись, ви починаєте сердитися, захищатися й виправдовуватись, то подаєте своїй дитині поганий приклад. Важливо, щоб вона засвоїла, що робити помилки – абсолютно нормально, але якщо вони трапляються, треба просити вибачення. Постарайтеся зберегти спокій і пояснити дитині, що ви зробили неправильно й чому, а потім попросіть вибачення за те, що сталося. Це відкриє вам доступ до наступної частини бесіди.

8. Не намагайтесь бути досконалою

             Прагнення до досконалості заважає долати неминучі перешкоди в житті. Намагатись повністю контролювати життя дитини теж неправильно. Замість того щоб надмірно перейматись досконалістю, важливо навчитися справлятися з мінливістю долі. Змиріться з тим, що іноді у вашому домі буває безлад і часом ви не встигаєте приготувати вечерю. Той факт, що вам іноді потрібен час, щоб зібрати сили та взяти ситуацію під контроль, не робить вас поганою матір'ю.

9. Слухайте своїх дітей

           Батьки вважають, що знають набагато більше своїх дітей, і тому слухають їх неуважно. Часто, коли діти звертаються до нас зі своїми проблемами, ми поспішаємо запропонувати їм рішення, у той час як іноді краще просто сісти й уважно вислухати їх. Так ви надаєте підтримку дитині й показуєте, що намагаєтеся зрозуміти її.

10. Культивуйте в дітях самостійність

         Постійно пропонуючи дитині допомогу, ви позбавляєте її можливості вчитись робити щось самостійно. Заохочувати дитину бути самостійною набагато корисніше, ніж замість неї вирішувати усі питання й проблеми. Постійно намагайтесь перевіряти, на що здатна дитина, не знімаючи з себе відповідальності за неї. Коли дитина успішно справляється з яким-небудь завданням, це дає їй відчуття звершення й задоволення, які сприяють подальшій самостійності.

11. Спрямовуйте, а не карайте

            Діти прагнуть радувати близьких, тому погано переносять постійні дисциплінарні стягнення та критику. Важливо встановлювати обмеження, проявляючи до дитини емпатію, з любов'ю демонструвати їй правильну поведінку на власному прикладі й перенаправляти її, а не карати. Це допоможе вам виростити дитину, яка буде внутрішньо мотивована поводитись добре, а не дитину, яка буде постійно випробовувати ваше терпіння.

12. Не розбещуйте дитину, не потурайте їй

              Неможливо зіпсувати дитину безмежною материнською любов'ю. Проблема виникає тоді, коли ви проявляєте любов, пропонуючи їй подарунки, а не свою увагу. Зосереджуючись на наданні дитині матеріальних благ, занижуючи власні очікування від неї та проявляючи надмірну м'якість, ви шкодите їй, а не проявляєте любов.

изображение_viber_2020-03-29_16-53-09.jp

Розповідаємо дітям про роль і значення сім'ї

Сім'я забезпечує основні потреби дітей і допомагає їм вижити в цьому світі. Це місце, де діти дізнаються про навколишній світ і вчаться розуміти свої почуття, вимовляють перші слова й роблять перші кроки. Крім навчання застосовувати свої природні здібності діти пізнають і вбирають цінності своїх батьків. Система цінностей, їх сприйняття, інтуїція й розуміння світу – усе родом із сім'ї.

              Діти повинні знати про те, що сім'я дуже важлива та значуща в їхньому житті. Вони повинні знати, що за потреби вони можуть звернутись по допомогу й підтримку саме до своєї сім'ї. Це знання підвищує їхню впевненість у собі й допомагає спокійно та стійко протистояти стресовим ситуаціям. Упевненість у собі й почуття захищеності допомагають їм витримувати й долати реалії життя.

             Розмова з дітьми про роль сім'ї та моральних цінностей батьків, а також їх практична демонстрація – це основні способи розкрити перед дітьми величезне значення сім'ї.

Розмова з дітьми про важливість сім'ї

1. Історія родини. Якщо ви просто сядете поруч із дітьми й почнете розповідати їм історію вашої родини, це може здатись їм досить нудним заняттям. Краще вставляти ці історії в повсякденні розмови. Так вони будуть більш яскраво відкладатися в пам'яті малюків.

2. Любов і турбота. Більшість досліджень довели важливість любові й турботи для виховання дітей. Батьки повинні докладати максимум зусиль, щоб їхні діти відчували себе улюбленими, захищеними, зігрітими родинним теплом. Діти, яких батьки оберігають і плекають, рідко демонструють проблемну поведінку та, як правило, виростають зрілими й порядними людьми. У повсякденних розмовах з дітьми частіше кажіть про свою любов і прихильність до близьких і про те, як усі ви готові підтримати один одного в горі й радості.

3. Відданість. Відданість – це ще одна важлива сімейна цінність, яку можна виховувати в дітей за допомогою бесід. Важливо переконувати малюків у тому, що вони дуже багато значать для своїх батьків, братів і сестер, а також у тому, що дуже важливо ставити сім'ю на перше місце. Відданості дітей своїй сім'ї треба навчати тонко й тактовно під час сімейних бесід і при різних спільних справах. Важливо, щоб діти навчились підтримувати членів своєї сім'ї, братів і сестер.

4. Відповідальність. Дітям також треба прищеплювати почуття відповідальності як ще однієї складової сімейних цінностей. Вони повинні знати, що відіграють важливу роль у житті сім'ї, тому їм необхідно відповідально виконувати все, про що їх просять.

Практична демонстрація дітям важливості сім'ї, її цінностей

               Дітям раннього віку ще не вистачає соціального розуміння або соціальних здібностей, що є причиною того, чому вони наслідують дії інших людей. Вони більше схильні наслідувати вчинки батьків, а не їхні прохання. Тому вкрай важливо, щоб батьки стали зразком для наслідування й демонстрували малюкам сімейні цінності не на словах, а на ділі.

1. Ставте сімейні зустрічі у пріоритет. Важливо, щоб батьки надавали велике значення сімейним зібранням та урочистостям. Коли діти побачать, що ви завжди серйозно ставитесь до сімейних зустрічей, вони теж навчаться по-справжньому цінувати сім'ю. Крім того, на сімейних заходах діти вчаться любові й турботи, яку члени сім'ї проявляють у ставленні один до одного.

2. Поважайте тих, хто вас оточує. Для того щоб вселити дітям повагу до інших людей, батьки самі повинні поважати людей зі свого оточення та своїх дітей зокрема. Це найкращий спосіб навчити малюків поважати й цінувати людей. Діти вчаться поваги не тільки в батьків, а і в інших членів сім'ї, тому брати й сестри повинні проявляти повагу й увагу один до одного.

3. Не забувайте про дрібниці. При вихованні в дітей поваги до сім'ї та її цінностей дрібниці теж дуже важливі та значущі. Це причина, чому ви повинні вводити дрібні звички в повсякденне життя. Наприклад, відзначайте в календарі дні народження всіх членів сім'ї, це допоможе дітям зрозуміти, настільки близьким людям важливі приємні дрібниці та сюрпризи.

4. Створюйте сімейні традиції. Традиції та звичаї також є ефективним способом виховання в дітей розуміння важливості сімейних цінностей. Сімейні традиції, які підкреслюють значення й приділяють увагу членам сім'ї, поважаючи їх за досягнення й успіхи, допомагають дітям зрозуміти важливість кожної рідної людини. Оскільки в таких звичаях і традиціях кожному члену сім'ї надається значення, діти вчаться цінувати своїх близьких та брати з них приклад.

5. Нехай діти залучаються до виконання домашніх обов'язків. Для того щоб діти краще розуміли важливість сім'ї й цінність батьків, вони повинні виконувати домашні обов'язки. Це підсилює їхнє почуття приналежності до сім'ї. Покладаючи на дітей певні обов'язки, слід почати з більш легких видів робіт, а потім переходити до важливих і складних завдань. Незалежно від складності завдань, які ви даєте своїм дітям, ви повинні хвалити та заохочувати їх за виконану роботу.

6. Демонструйте любов до дітей у дії.

  • Записки. Записки зі словами любові – це практичний спосіб показати дітям свою любов і прихильність до них. У записках можна писати слова підтримки й захоплення. Помістіть записку в таке місце, де дитина зможе легко її знайти.

  • Дотик до тіла. Діти люблять притискатись та обніматись на колінах у батьків. Фізичний дотик – це потужний спосіб передачі й демонстрації любові, тепла та прихильності. Будь-який дотик – від поцілунку до обіймів – сприяє прояву любові.

1444049826_21.jpg

Тактика встановлення обмежень для дітей

Дуже важливо встановлювати обмеження, що запобігають агресивній або деструктивній поведінці дитини, а також висловлювати вимоги про те, що треба робити день у день. Однак усе це не покращить поведінку дитини й не допоможе гармонізувати її емоційний стан, якщо буде висловлюватися критично, гнівно, надмірно суворо або буде пов'язано із застосуванням покарання.

Як установлювати обмеження та зберігати позитивне ставлення й повагу до дитини? Якщо ви кілька разів намагаєтесь донести одну й ту саму інформацію, чи то обмеження, вимога чи запитання, і вона не доходить до дитини, це сигнал, що свідчить про те, що ви повинні висловити їй емоційну підтримку й налагодити емоційний зв'язок з нею. Коли ми встановлюємо обмеження або ще раз нагадуємо про поточне завдання, наше співчуття й розуміння стану дитини дозволяють їй відчути безпеку й підтримку, в результаті допомагають стати на шлях співпраці з нами й досягти запланованого.

Як установлювати обмеження, дбаючи про почуття дитини? «Я чув(а), що ти засмутився, що не можеш дивитись фільми, і зрозумів(а) це, мій хлопчику. Ти дуже, дуже хочеш подивитись фільм, але не можеш, і це дійсно важко. Я знаю, я тут, я готовий(а) вислухати тебе й подбати про тебе. Ось так, поплач і виплесни це назовні». Гніврозчарування або сльози у відповідь на обмеження не є виразом непокори, це справжній прояв засмучення й горя, яке здатне принести таке обмеження. Дітям можна забороняти дивитись телевізор, їсти морозиво, читати ще одне оповідання, але вони завжди повинні мати можливість вільно висловлювати свої почуття, викликані встановленими заборонами, і при цьому відчувати батьківську турботу. Іноді гіркі сльози можуть допомогти дитині виплеснути все своє обурення.

«Ти не хочеш прибирати кубики за собою. Схоже, це дійсно важка робота – я зрозумів(а) (зробіть глибокий вдих, щоби показати дійсне співчуття мовою тіла й виразом обличчя), я тут, я слухаю тебе. Коли ти відчуєш себе менш пригніченою, я допоможу тобі прибрати їх. Ми заспіваємо нашу пісню під час збирання, але безпосередньо зараз ти сповнена розчарування, чи не так, моя дівчинко?!»

Якщо ваша дитина незадоволена обмеженням або вимогою, ви не повинні відступати (якщо тільки ви більше не відчуваєте, що це правильне й необхідне обмеження, у цьому випадку ви повинні проявити гнучкість і розумний підхід). Але ви також не повинні вимагати, щоб вона прийняла ваші обмеження негайно, не примушуйте дитину й не вимагайте миттєвого виконання. Якщо ви зможете знизити градус напруги у спілкуванні з дитиною, то, імовірно, допоможете їй упоратися із ситуацією значно краще.

  • А) Перевірте свій емоційний стан. Пам'ятайте про те, що ваш стресовий стан може примусити дитину відчути надмірний тиск, а отже, замкнутись у собі або чинити опір. Зробіть глибокий вдих, сконцентруйтеся, звільніться від почуття поспіху (прибережіть його для дійсно надзвичайних ситуацій).

  • Б) Повторно оголосіть обмеження або вимогу, демонструючи дитині реальну турботу про її почуття, пов'язані з цим обмеженням. Корисно буде опуститися вниз до рівня дитини, ласкаво погладити її й налагодити з нею зоровий контакт. Якщо настав час іти, а ваша дитина відмовляється реагувати на прохання прибрати іграшки або книги, то ви повинні розуміти, що це більше, ніж інформація про те, що дитині потрібен час на прибирання, – їй потрібна ваша емоційна підтримка.

  • В) Уникайте постійного повторення прохання прибрати іграшки/книги та знову заявляти, що пора йти, бо це сприяє протиборству та сварці, коли ви обидва будете наполягати на своєму. Замість цього заспокойтеся, зосередьтесь і відновіть зв'язок з дитиною.

  • Г) Проявляйте інтерес і турботу про можливі почуття дитини, покажіть, що ви уявляєте собі всю складність її стану, продемонструйте співчуття й налагодьте приємний теплий взаємозв'язок пізніше в автомобілі (або в дорозі пішки): «Настав час іти, немає більше часу розглядати книги, їх треба поставити на полицю, і я бачу, що тобі важко це зробити, чи не так? Ти дійсно хотів би довше розглядати книги, правда? Але ми запізнюємось, і треба йти, хоча це дуже тебе засмучує. Мені самій іноді важко йти, тому давай (показуйте справжнє співчуття з допомогою міміки й тону голосу), я допоможу (або посиджу поруч з тобою) поставити книги назад на полицю, а потім ми візьмемося за руки й разом побіжимо до машини».

Якщо ви занадто напружені й засмучені, щоб демонструвати тепло та турботу, цілком можливо, що ваша дитина реагує на напругу у вашому голосі, боїться і, отже, втрачає зв'язок з вами, що незмінно проявляється в непокорі й відмові від співпраці. Діти дуже тонко відчувають рівень нашої напруги, як правило, бояться втратити зв'язок з нами й потрапити в неприємності. У таких випадках треба бути чесним у розповіді про свій стресовий стан, звільнити дитину від страху потрапити в неприємності й тим самим розрядити обстановку. Можна поділитися своїми почуттями за допомогою заяви «Я»: «Я зараз відчуваю себе дуже напруженою, тому що ми запізнюємось, і я знаю, як тобі важко, коли я гніваюсь. Але ти не бійся, любий, я напружена тільки тому, що ми запізнюємось, отже, постав книги назад на полицю, і ми зможемо повеселитися, поспівати або пограти в наші улюблені ігри, доки будемо їхати».

Коли діти піддаються стресу й потребують нашої допомоги, щоб розібратися зі своїми почуттями, вони менш схильні визначати й висловлювати їх досить переконливо («Я дуже засмучений, мамо, обійми мене») і більш схильні демонструвати свої почуття за допомогою асоціальної поведінки, опору й непокори. Мирне виховання відрізняється від традиційних підходів тим, що ми вчимося бачити в негативній поведінці ознаку того, що дітям необхідно більше, ніж інформація, їм необхідно, щоб ми заспокоїлися, зосередились і продемонстрували їм додаткове емоційне тепло й підтримку, а не загрози, нотації або свою непохитність. Коли батьки втрачають терпіння та гніваються на дитину, це посилює її стресовий стан, віддаляє їх один від одного і призводить до подальшого опору.

Коли ви хочете накричати на дитину, зупиніться, зробіть глибокий вдих і знайдіть спосіб дійсно відновити теплий контакт з нею. Чим більше ви намагаєтесь бачити в її опорі потребу у зміцненні зв'язку з вами, бажання, щоб ви заспокоїлись і проявили тепло й розуміння, тим більше ваша дитина вчиться визначати свою потребу у відновленні внутрішньої рівноваги й тим легше їй стає висловлюватися про це, замість того, щоб сперечатись або ігнорувати вас: «Я засмучений, тату, обійми мене».

Навіть при встановленні обмежень ми можемо показати дитині турботу про її почуття й наші власні, яких вона торкається: «Я не можу дозволити тобі так розмовляти зі мною, це завдає мені болю, але тобі важливо позбутись негативних емоцій. Ти можеш сказати: «Я такий злий, мамо» або «Мені не подобається, коли ти так розмовляєш зі мною, тату», або ти можеш тупнути ногами чи розірвати цю стару газету».

Треба пам'ятати, що діти не хочуть робити наше й так напружене життя ще більш важким, вони просто не можуть управляти своїми «незручними» почуттями і, отже, часто не можуть упоратися зі своїми завданнями й домашніми обов'язками без нашої емоційної підтримки. Якщо все, що їм потрібно, – це інформація про те, що робити й чого не робити, навіщо це робити чи не робити, то процес може рухатись уперед досить швидко, але коли вони чинять опір, їм, швидше за все, потрібні емоційна підтримка (тепло, вислуховування, розуміння, схвалення, справжній прояв інтересу до їхнього світу, любов, співчуття) та відчуття зв'язку з нами. Так, це важка робота, але без взаємозв'язку з дитиною, коли це так необхідно, вона впадає у ступор і виконує завдання в 10–100 разів довше!

Коли дитина втрачає внутрішню рівновагу, батьки можуть відчути, ніби бояться поворухнутись, уникаючи висловлювати вимоги або виправляти дитину в надії запобігти її емоційним спалахам. Але насправді дитині більше полегшення приносить той момент, коли батьки припиняють спроби заспокоїти її, у той же час контролюючи її прагнення реагувати надмірно емоційно, а замість цього наполягають на певному обмеженні, наприклад, «ні» перегляду телевізора, солодощам, походам у гості, чого завгодно, а потім зосереджують увагу на неминучому зриві, який дозволяє негативні почуття дитини виплеснутись назовні.

Діти намагаються уникати дискомфортних відчуттів, дотримуючись того, що робить їх щасливими. Але в таких випадках є різниця між тим, що вони хочуть і що їм потрібно. Незважаючи на те що це добре, коли в дітей є багато можливостей для обговорення та вирішення проблем, у тих випадках, коли вони переповнені розчаруванням, вони потребують нашої допомоги, щоб отримати деяке емоційне звільнення. Коли в дитини наростає засмучення, вона дійсно не здатна до ефективного спілкування та прийняття рішень. Тільки ви як батьки можете визначити, чого ваша дитина дійсно потребує. Тому, коли ви бачите, що вона сповнена засмучення й розчарування, дотримуйтесь обмежень, але у любові. У моменти обмежень наше співчуття дає дитині можливість безпечного виходу негативних емоцій через розмову, емоційний сплеск, гнів або плач, відчуваючи при цьому нашу підтримку й турботу.

Твердо дотримуйтесь обмежень без торгу або переговорів, запроваджуйте обмеження зі спокійною впевненістю: «Ні, мій хлопчику, я не збираюся вмикати телевізор сьогодні», але залишайтесь на зв'язку з дитиною та продемонструйте їй свою повну увагу та співчуття: «Я дійсно бачу, як ти розчарований, і мене це хвилює. Я тут, я слухаю тебе й допоможу тобі впоратися з розчаруванням». Покажіть дитині, що ви розумієте її, схвильовані її почуттями, це дозволить їй упоратися з ними й виплеснути їх.

Сльози зцілюють стрес. Дитина розраховує на найсильнішу нашу емоційну підтримку, що часто призводить до сліз і виплеску емоцій, які допомагають їй позбутись розчарувань. Часто після сильного емоційного зриву діти відновлюють свою енергію, щоб зустрічати нові труднощі. Наприклад, вислуховуючи дитину й дозволяючи їй протестувати та засмучуватися із приводу появи на світ нового члена сім'ї, вам боляче це чути, але часто, після того як дитина виплесне все назовні, вона починає демонструвати безмежну любов і турботу про молодшого братика або сестричку.

изображение_viber_2020-03-29_16-53-07.jp

Як формувати в дитини потрібну звичку

Ви ніколи не замислювались над тим, чому одні порядки встановлюються надовго, а інші залишаються безуспішними? Уявімо, що ви виховали в дітей позитивну звичку вчасно лягати спати, але при цьому вранці докладаєте величезних зусиль, щоб підняти їх з ліжка й відправити до школи без запізнення, потерпаючи від обурень і невдоволень, висловлених ними.

Чому так відбувається? Хіба б не було чудово, якби ми могли просто з'ясувати секрет формування постійних звичок?.. Виявляється, є один дієвий метод! Він ґрунтується на дивовижному дослідженні в галузі нейронаук і пропонує нам план вироблення будь-якої потрібної нам звички.

Програма формування звички

На думку фахівців, процес формування звички має форму замкнутої петлі, і, для того щоб створити будь-яку нову звичку, нам просто треба забезпечити наявність усіх її елементів.

Складові петлі звички:

  • Умовний сигнал.

  • Послідовність дій (шаблон).

  • Нагорода (користь).

  • Потяг (рушійна сила).

№ 1. Умовний сигнал

Сигнал – це пусковий механізм, який дає мозку команду перевірити, чи є встановлена процедура (послідовність дій) для подібної ситуації, і якщо вона є, то в цьому випадку мозок ініціює її запуск.

У деяких випадках пусковий сигнал для повторюваних завдань уже присутній. Так, наприклад, уранці, коли дзвонить будильник або ви піднімаєте дитину з ліжка, для неї це сигнал про необхідність братися за виконання ранкових процедур.

В інших випадках нам, можливо, треба буде спеціально створити такий сигнал – наприклад, коли дитина закінчує вечеряти, це може бути для неї умовним сигналом, що треба братися за домашню роботу.

Надзвичайно важливо зробити так, щоб сигнал був дуже конкретною подією і всі зацікавлені особи знали про те, що він відбувається.

№ 2. Послідовність дій (шаблон)

Послідовність дій формується згідно із сигналом для досягнення мети. Розглянемо приклад ранкових зборів дітей до школи. Що відбувається у проміжку між пробудженням і виходом з дому?

Ось кілька порад, які допоможуть створити ефективну послідовність дій:

  • Дії повинні бути простими. Для ранкового порядку дій доречними будуть такі прості процедури, як пробудження → приведення себе в порядок → сніданок → одягання → одягання шкільного рюкзака → вихід. Це означає, що всі інші дії, не описані в цій схемі, повинні відбуватись раніше, завчасно. Наприклад, треба виконати домашнє завдання та скласти зошити в рюкзак напередодні ввечері. Якщо дитина любить довго вибирати одяг, вона теж повинна визначитися зі своїм вбранням увечері, й так далі.

  • Установіть чіткі правила. Наприклад, «Якщо ми приготувались до виходу з дому раніше встановленого часу, то можемо трохи пограти» (інакше кажучи, ми не можемо грати, доки не підготуємось до виходу).

  • Дотримуйтеся власних правил – постійність має найважливіше значення. Точна послідовність дій, яку ми встановлюємо, і правила, які ми вибираємо для того, щоб дотримуватись установленого порядку дій, не настільки важливі, як постійне дотримання цих правил. Постійність має величезне значення при встановленні порядку дій. Тому дотримуйтесь установленого порядку, навіть якщо це не дуже зручно для вас, принаймні, перші кілька разів. Відносно вищевикладеного прикладу ранкової послідовності дій це означає, що сніданок повинен бути готовий до того моменту, коли діти приведуть себе в порядок, навіть якщо для цього вам доведеться прокинутися трохи раніше. Зверніть увагу, що ми б могли так само легко встановити правило, що свідчить: «Після гігієнічних процедур діти кілька хвилин грають, поки мама/тато готує сніданок». Важливо знайти баланс між зручністю й доцільністю, що прийнятні для сім'ї, а потім дотримуватися правил.

  • Закладайте деякий запас часу у вашу затверджену послідовність дій. Батьки знають, що не все й не завжди йде за розкладом. Іноді необхідно витерти розлите молоко, знайти безслідно зниклу шкарпетку, поміняти пакет для змінного взуття, бо у старому порвалась ручка, підкрутити кришечку пляшки з водою, яка почала протікати... Практично все, що може піти не так, у той чи інший момент неодмінно трапляється. Необхідно закласти деякий запас часу на непередбачені ситуації.

  • Додайте трохи задоволення в послідовності дій. Веселі заняття набагато ефективніше, ніж муштра. Якщо ми хочемо домогтись результатів, нам треба зробити так, щоб усі отримували задоволення від повсякденних занять. Ось так просто.

№ 3. Нагорода (користь)

Нагорода – це те, що примушує наш мозок визначити, чи варто відкладати в пам'яті ту чи іншу послідовність дій.

Більшість людей вважають, що користь (нагорода) є ключовим елементом будь-якої звички, і повністю зосереджуються на ній. Але багато фахівців рахують, що нагорода – це найменш важливий елемент петлі звички!

Не зрозумійте це неправильно, нагорода – це необхідна складова формування звички. Але як тільки звичка виробиться, ми легко можемо видалити нагороду, і звичка залишиться. Тому немає необхідності робити акцент на ретельному виборі правильної нагороди.

На даний момент виберіть будь-яку нагороду, яка, на вашу думку, прийнятна для вашої родини. Набір іграшкових солдатиків, поїздка в зоопарк, похід у парк – усе, що ви можете запропонувати, – буде доречним. Однак майте на увазі, що все, що ми робимо як батьки, повинно ґрунтуватись на довірі. Тому, безумовно, коли ми обіцяємо винагороду, то повинні дати її, незважаючи ні на що.

№ 4. Потяг

Це насправді найбільш важлива частина петлі звички. Потяг – це те, що примушує нас повторювати шаблон дій знову і знову, доки він настільки міцно не закріпиться в ланцюжках пам'яті нашого мозку, що ми будемо продовжувати виконувати певну послідовність дій, навіть якщо через якийсь час нагороди більше не буде.

У нашому випадку потяг буває двох видів:

  • Штучний потяг – створюється за допомогою вибраної нами винагороди.

  • Природний потяг, який створює для нас мати-природа!

Штучний потяг – це відчутне задоволення від отримання нагороди. З іншого боку, природний потяг нематеріальний, але в цілому він приносить більш глибоке задоволення. У ньому також є два рівні: перший рівень – це прагнення дитини до отримання любові та схвалення батьків. На наступному рівні стоїть вроджена, внутрішня радість, яку отримує кожна людина, коли діє правильно із правильних причин.

Наша мета почати з найлегшого – штучного потягу, а потім поступово допомагати дітям ставати все більш і більш внутрішньо мотивованими.

Підбиття підсумків 

Отже, ось основні етапи нашого хитрого плану:

  • Виберіть сигнал, послідовність дій і нагороду.

  • Протягом перших кількох днів м'яко керуйте своїми дітьми при виконанні встановленої послідовності дій.

  • Спочатку від дітей слід очікувати деякого природного опору, і все може піти не так, як вам хотілось. У будь-якому випадку, зберігайте спокій. Нагадуйте собі про те, що зусилля тимчасові, – як тільки ви встановите послідовність дій (певний шаблон), вам не доведеться напружуватись так сильно.

  • Чекайте моменту, коли дитина зробить усе правильно, і потім висловіть їй свою радість і гордість за неї. Не обов'язково проявляти своє захоплення бурхливо або надмірно. Просто дайте дитині зрозуміти, що ви сприймаєте її зусилля позитивно, посміхніться, обійміть, поплескайте її по спині тощо. Як приклад, повертаючись до нашого ранкового сценарію, описаного вище, коли вам вдасться підготувати дитину до виходу з дому без будь-яких проблем, ви можете сказати: «Ти сьогодні так швидко поснідав! Дивись, завдяки твоїм зусиллям ми виходимо з дому вчасно й можемо набагато спокійніше їхати до школи. Давай у дорозі послухаємо нашу улюблену музику!».

  • Потім нагадуйте дитині про її маленькі перемоги при найпершій можливості, особливо коли вона зазнає невдачі в чому-небудь іншому. Наприклад, якщо під час вечері дитина більше розмазує їжу по тарілці, ніж їсть її, утримайтесь від спокуси зробити їй зауваження. Замість цього посміхніться та скажіть: «Знаєш, тато, Сашко сьогодні вранці так швидко поснідав! Ми всю дорогу святкували його успіх, співаючи наші улюблені пісеньки. Синку, хочеш розповісти про це татусю?». А потім м'яко нагадайте йому про необхідність доїсти їжу за допомогою невербальних сигналів. Улаштуйтеся зручніше й насолоджуйтесь вечерею, спостерігаючи, як дитина із задоволенням розповідає тату історію свого ранкового подвигу зі сніданком. У такому стані вона, швидше за все, так само швидко закінчить свою вечерю, як і сніданок, тому що нагадування про першу маленьку перемогу підсвідомо мотивує дитину на досягнення наступної. (Якщо це не відбувається відразу, будьте терплячими, це неодмінно станеться.)

  • Додавайте одну маленьку перемогу до іншої. Коли дитина вечеряє, зробіть здивований вираз обличчя та скажіть: «Ось так, ти знову зробив це, ти майже впорався з вечерею! Залишилося всього чотири шматочки». Повторіть це наступного ранку, допомагаючи дитині впоратися з повсякденними діями, й так далі.

Навіть дивно, наскільки добре це працює. Ви просто не зможете оцінити ефективність цього плану, доки самі не спробуєте!

Перша перемога – це найважча частина, але як тільки ви впораєтеся із цим завданням, справи підуть чудово. Коли ви дасте успішний імпульс, то зможете настільки вдало та спокійно формувати будь-який шаблон, будь-яку послідовність дій, що це перевершить усі ваші очікування!

Висновок

Таким чином, якщо ми хочемо допомогти дітям досягти успіху у формуванні звичок, то повинні переконатись у тому, що:

  • Ми вибрали чіткий сигнал, простий шаблон і нагороду, якої хочуть діти.

  • Ми докладаємо всіх зусиль, щоб допомогти дітям упоратися зі встановленою послідовністю дій перші кілька разів.

  • Коли діти домагаються успіху, ми даємо їм нагороду, якої вони очікують, плюс додаткову винагороду у вигляді позитивного підкріплення.

  • Із плином певного періоду часу матеріальна винагорода втрачає свою привабливість. Ми її поступово скасовуємо, але при цьому стежимо за сигналами, які подають нам діти з цього приводу. Ми, як і раніше, пропонуємо свою похвалу, підтримку й позитивне підкріплення.

  • Через більш тривалий проміжок часу, коли діти починають ставати все більш і більш внутрішньо мотивованими, ми самоусуваємося із процесу й дозволяємо їм створювати свої власні шаблони, які відповідають потребам усієї родини.

  • Ми не встигаємо озирнутись, як життя перетворюється на прекрасну подорож, якою воно й повинно бути!

Це схоже на вибір рослини, яку ви хочете посадити на городі. Ви можете посадити кілька однорічних ранніх сортів і отримати швидкий урожай, але при цьому вам доведеться садити їх щороку. Або можна докласти трохи додаткових зусиль і посадити фруктовий сад. Ви будете довше чекати першого врожаю, але зможете отримувати плоди своєї праці з року в рік протягом десятиліть!

bottom of page